Megújuló energiák
Megújuló energiák összefoglalva, röviden.
Azokat az energiákat, amelyek előállításához nem évezredek, évmilliók, hanem
napok, vagy csak pár év szükséges, megújuló energiáknak nevezzük.
Vízenergia
A vízenergia hasznosításának sok ismert módszere létezik; vízerőművek, folyami erőművek, ár-apály erőművek, hullámerőművek stb. A víz mozgását kihasználva tudunk energiát előállítani. A víz helyzeti energiáját mechanikus energiává átalakító erőművek segítségével tudunk áramot fejleszteni. A legelterjedtebb módszer a víz sodrásának hasznosításából nyert energia és a víz esésének hasznosítása. Minél nagyobb a víz esése annál több energiát tudunk kinyerni a segítségével. Ezen kívül léteznek ár-apály erőművek, amik a víz szintjének a változásából nyerik az energiát ill. a hullámgenerátorok pedig a víz hullámzásából nyert energiát hasznosítják.
Szélenergia
Régen a szélenergiát malmok működtetésére használták, melyek segítségével készítettek lisztet. Ma már leginkább áram fejlesztésre használják. A levegő mozgási energiáját hasonló képen, mint a vízerőműveknél mechanikus forgási energiáját alakítja át elektromos árammá. Viszont, hogy jelentős elektromos áramot nyerjünk a szélenergiából, meg kell keresni azokat a területeket ahol állandó a légmozgás. Mérések szerint az éves átlagnak el kell érnie az éves minimum 3,6m/s szélsebességet. Ma már egyre több szélgenerátor épül hazánkban. A szélenergia kitermelésének modern formája a szélturbina lapátjainak forgási energiáját alakítja át elektromos árammá.
Napenergia
Az összes energiaforrás visszavezethető a napenergiára. Az időjárási tényezők (szél, víz, földhő, biogázok…) mind-mind a nap kisugárzott energiájának köszönhető. Ezek a napsugárzás közvetett felhasználásai mint pl.: szélgenerátorok, vízerőművek. A napenergia közvetlen felhasználásai pedig a napelemek és a napkollektorok. A napelemekkel elektromos energiát tudunk előállítani a napkollektorokkal pedig a nap hőjét tudjuk hasznosítani használati meleg víz készítésre(HMV), épület és medence fűtésre. A napkollektorokat 2 fő csoportra tudjuk osztani. Vannak a sík-kollektorok és a vákuumcsöves kollektorok. A legelterjedtebbek a sík-kollektorok az egyszerű és olcsó előállításuk miatt. Viszont ezek a kollektorok rendelkeznek a legalacsonyabb hatásfokkal. Míg a vákuumcsövesek a szórt (diffúz) fényben is tudnak energiát termelni addig a sík-kollektorok alig termelnek valamit.
Földenergia
A föld ill. a geotermikus energia a föld kőzetelemeinek természetes mozgásából származó energia. A föld belseje felé haladva km-enként átlagosan 3?C-al emelkedik a hőmérséklet. A föld energiáját leginkább épületek fűtésére használják. A napenergiához hasonló korlátlan, de azzal ellentétben nem szakaszosan érkező folytonos energiát nyerünk. Hasznosítása két módon történhet;
Biomasszák
A biomassza biológia eredetű szerves anyag, amiből ki tudunk nyerni bioenergiát. A biomassza 5 féle gazdasági szférából származhat; erdészetben képződő melléktermékekből, növénytermesztésből, állattenyésztésből, élelmiszeriparból és ipari kommunális hulladékokból. Energia kinyerési lehetőségek;